PROGRAM DŁUGOTERMINOWY – WIZJA ROZWOJU
Tę wizję możemy kształtować RAZEM! Macie uwagi: piszcie lub telefonujcie! Porozmawiajmy o NASZEJ Gminie!
500 420 430
Opracowanie objęte prawami autorskimi KWW Aleksandry Marciniak „Porozumienie dla Wisznia Małej” – zakaz kopiowania i wykorzystywania do celów innych niż informacyjne.
Podstawą rozwoju dla każdej wsi będą opracowane wspólnie z mieszkańcami Plany Rozwoju Sołectw, które wskażą problemy i potrzeby danych wsi oraz zdefiniują zasoby (spiszemy konkretne zadania dla Sołtysów oraz Rad Sołeckich, przydzielając fundusze na ich realizację, zobowiążemy Sołtysów do corocznych Sprawozdań z realizacji Planów analogicznie, jak robią to jednostki organizacyjne Gminy).
Środki unijne na infrastrukturę (zwiększenie budżetu Gminy, poprzez maksymalne wykorzystanie grantów, dotacji i wszelkich pozostałych instrumentów wsparcia).
Unijna perspektywa finansowa 2021-2027, która aktualnie trwa, stwarza dla Gmin ogromną szansę na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu, z których można współfinansować wydatki na infrastrukturę, inwestycje, czy działania miękkie (szkolenia, warsztaty). Będzie to jeden z kluczowych obszarów zwiększania budżetu Gminy, z którego następnie będzie finansowana budowa sieci, dróg, chodników, oświetlenia, rozbudowa i budowa obiektów gminnych. Wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze funduszy unijnych kandydatki na urząd Wójta Gminy Wisznia Mała, stanowi gwarancję, że ten obszar możliwości zostanie wykorzystany maksymalnie (przykładowe projekty i programy: wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, odnawialne źródła energii w ramach spółdzielni energetycznej, małe przetwórstwo dla rolników, budowa sieci ciepłowniczych, innowacyjne projekty społeczne oraz świadczenia z zakresu pomocy społecznej, gospodarka o obiegu zamkniętym, tworzenie Centrów Usług Społecznych, w tym programy profilaktyki chorób, ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury, zielona energia dla wszystkich: Programy: Krajowy Plan Odbudowy, Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, Fundusze Europejskie dla Edukacji na Dolnym Śląsku, Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Szwajcarsko – Polski Program Współpracy, Programy Akceleracyjne, Platformy Startowe i inne).
Inwestycje i polityka przestrzenna (przykład – “Dolina Krzemowa” dla Wrocławia i Dolnego Śląska).
Nasza zielona Gmina to nasz atut! Polityka przestrzenna w Wiszni Małej wymaga uporządkowania. Opracujemy Plan Ogólny, w którym wyznaczymy – wspólnie z mieszkańcami (poprzez referendum lokalne, ankiety) tereny, na których inwestycje będą przeprowadzane z poszanowaniem konstytucyjnych praw mieszkańców. Zamiast magazynów i hal produkcyjnych z niskopłatnymi stanowiskami pracy, chcemy wspierać lokalny i polski biznes, zawalczyć o polskich inwestorów z sektora zaawansowanych technologii, parków naukowo-technologicznych, umożliwić współpracę przedsiębiorców z wrocławskimi ośrodkami naukowymi, przepływ wiedzy i technologii oraz przekształcanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne i prototypy. W ramach parku naukowo – technologicznego, do powstania którego będziemy dążyć, zapewnimy przestrzeń coworkingową do pracy dla lokalnych, małych przedsiębiorców, z dostępnością usług prawniczych, księgowych, umożliwimy im prowadzenie działalności gospodarczej poprzez korzystanie z nieruchomości i infrastruktury technicznej, ułatwiając tworzenie startupów technologicznych, think-thanków (cyfryzacja, zielona energia, medycyna, innowacje) i pomagając w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na nie. Zainicjujemy Gminne Forum Przedsiębiorczości oraz Śniadania Biznesowe, jako przestrzeń umożliwiającą lokalny networking. Promocję Gminy zapewni czytelna i intuicyjna strona www oraz aplikacja mobilna.
Lokalne zasoby jako czynnik rozwoju (przykład – Spółdzielnie energetyczne).
Opracujemy nową Strategię Rozwoju Gminy. Mając na uwadze problemy z dostawami prądu, wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami i przedsiębiorcami oraz sąsiednimi Gminami, łącząc interesy wielu podmiotów, utworzymy spółdzielnie energetyczne, by zapewnić wszystkim jej uczestnikom długofalowy dostęp do energii elektrycznej z własnych źródeł, a tym samym bezpieczeństwo energetyczne, po cenach niższych niż rynkowe, produkując ją i dzieląc się nią
z członkami spółdzielni oraz dbając przy tym o środowisko i klimat (spółdzielnie mogą wytwarzać energię tylko ze źródeł odnawialnych). Dla spółdzielni nie nalicza się opłaty OZE, a także opłat przesyłowych: mocowej, kogeneracyjnej, przesyłowej zmiennej i akcyzy. W przypadku indywidualnych prosumentów, czy konsumentów indywidualnych takie opłaty są naliczane. Oznacza to oszczędności dla członków spółdzielni rzędu 30-40% na rachunkach za prąd. Tworzenie spółdzielni możliwe jest tylko w Gminach wiejskich lub wiejsko-miejskich.
Sport, rekreacja, kultura i wypoczynek (przykład – Wypoczynkowe Lasy i Parki Wiszeńskie oraz turystyka z wykorzystaniem Widawy).
Podejmiemy realne działania dla powstrzymania wycinki lasów w naszej Gminie oraz odrestaurowania parków, tworząc z nich lasy i parki społeczne, służące jako miejsca wypoczynku dla mieszkańców Wiszni Małej. Stworzymy tam uporządkowane strefy sportowo – rekreacyjne dla spacerowiczów oraz rowerzystów (przystanki do pikników, ekologiczne ścieżki edukacyjne, ścieżki rowerowe oraz siłownie zewnętrzne). Wspólnie z sąsiednimi Gminami (Wrocław, Długołęka, Czernica), zapoczątkujemy nowe trendy w rozwoju weekendowej turystyki podmiejskiej, wykorzystując “wspólną rzekę Widawę“, dla celów uruchomienia spływów kajakowych oraz plaż miejskich w rejonie Widawy. Zamiast rozproszonych obiektów, podejmiemy działania dla wybudowania jednego dużego obiektu sportowo-rozrywkowo-rekreacyjnego, Centrum Aktywności Mieszkańców, z aquaparkiem, salami do tenisa, squasha, fitnessu, z boiskami i placami do różnych sportów, zimowym lodowiskiem, z terenami spacerowymi dookoła, torem rolkowo-rowerowym, małą gastronomią, salą i sceną koncertową, salami konferencyjnymi – jako kluczowego centrum integracji mieszkańców. Będziemy realnie wspierać kluby i stoarzyszenia sportowe, a także pomagać im w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania.
Edukacja epoki 5.0 (przykład – kluby malucha / przedszkola w Świetlicach oraz przyjazne nauczanie w Szkołach).
Nasze Świetlice, które w ciągu dnia stoją puste zostaną wykorzystane – w oparciu o analizę potrzeb rodziców – na stworzenie punktów opieki nad dziećmi do lat 3 oraz przedszkolnymi. Aby podnieść poziom nauczania, dostosować go do nadchodzącej epoki 5.0 i wyrównać szanse w stosunku do dzieci wrocławskich – zaoferujemy zajęcia dodatkowe (języki
+ informatyka i nowe technologie). Odciążymy nauczycieli od presji organizacji dużej liczby konkursów, oferując im większą swobodę w działaniach i zlikwidujemy rywalizację między Szkołami, zamieniając ją na wyrównywanie szans edukacyjnych w całej Gminie względem ośrodków miejskich Dolnego Śląska i Polski, zamiast względem poszczególnych Szkół
w Gminie. Rozwiążemy problem z obiadami w szkołach, tak aby wystarczyło ich dla wszystkich objętych w danym roku nauczaniem, bez konieczności rywalizowania o nie na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy“. Wprowadzimy strefy relaksu z materacami i miękkimi klockami, w których dzieci będą mogły rozładowywać napięcia. Będziemy wspierać podnoszenie kwalifikacji przez pracowników oświaty, realnie współpracować z nimi przy wprowadzaniu zmian, propagować zdrowy styl życia wśród rodziców, dzieci i młodzieży. Zapewnimy bezpieczne dowozy do szkół.
Wykluczenie komunikacyjne i cyfrowe oraz ochrona przed hałasem (przykład – Plan komunikacji).
We współpracy z sąsiednimi Gminami, zgodnie z Programem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, stworzymy plan skomunikowania naszej Gminy z Wrocławiem
i Trzebnicą oraz sąsiadami, a także pomiędzy poszczególnymi sołectwami, w sposób, który umożliwi mieszkańcom dojazd w obie strony z uwzględnieniem czasów trwania zajęć szkolnych lub zawodowych. Podejmiemy starania aby szerokopasmowy internet dotarł wszędzie tam gdzie jeszcze go nie ma. Konsekwentnie będziemy egzekwować przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony przed hałasem oraz budowę ekranów.
Zdrowie i dobrostan wszystkich mieszkańców Gminy (przykład – Gminny Program Polityki Zdrowotnej i Wczesnej Diagnostyki).
Podejmiemy działania w celu sprywatyzowania Ośrodka Zdrowia w Wiszni Małej. Usługi dla mieszkańców pozostaną bezpłatne, ale prywatny właściciel zapewni wzrost jakości świadczonych usług, zabiegając o poszerzenie oferty i kontraktów dla Przychodni z NFZ m.in. o usługi rehabilitacji oraz usługi nocnej i świątecznej pomocy, a także obsługę niewykorzystywanego aparatu USG. Podejmiemy działania dla pozyskania środków na wybudowanie Ośrodka Opieki dla seniorów oraz zatroszczymy się o ludzi, których los doświadczył w sposób szczególny (ciężkie choroby, niepełnosprawność m.in. poprzez organizację zbiórek, kiermaszy, bali charytatywnych). Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb zdrowotnych w Gminie, która umożliwi zidentyfikowanie konkretnych, zdrowotnych obszarów problemowych, mieszkańców Wiszni Małej obejmiemy szerokim Gminnym Programem Polityki Zdrowotnej i Wczesnej Diagnostyki. Dla seniorów, którzy nie dysponują samochodem, uruchomimy społeczną taksówkę, która w nagłych przypadkach zawiezie do lekarza lub Urzędu. Będziemy wspierać rolników i lokalnych wytwórców w pozyskiwaniu środków na rozwój gospodarstw, gdyż od jakości produktów rolnych zależy nasze zdrowie. Doprowadzimy do powstania stacjonarnego bazarku produktów lokalnych z prawdziwego zdarzenia oraz będziemy dążyć do powstania Spółdzielni wytwórców lokalnych, którzy zawiążą kooperatywę współdziałającą ze sobą w celu wytwarzania i rozprowadzania żywności eko, wysokiej jakości, dążąc do zaspokojenia lokalnych potrzeb (skup i przetwórnia).
PROGRAM BIEŻĄCY
Biała Księga
Dowiesz się, jaki naprawdę jest stan naszej Gminy – przeprowadzimy audyt otwarcia, który pokaże pełny obraz Gminy we wszystkich obszarach.
Przyjazny Urząd
Załatwisz sprawy urzędowe szybko, sprawnie i profesjonalnie – poprawimy obsługę klienta w Urzędzie Gminy, kładąc nacisk na terminowość, transparentność, wysoki poziom i jakość świadczonych usług.
Wsparcie przy dotacjach
Pomożemy Ci znaleźć pieniądze na rozwój lokalnego biznesu. Utworzymy punkt pomocy europejskiej zajmujący się bezpłatnym konsultingiem w zakresie wyszukiwania programów pomocowych.
Pomoc dla Seniorów
Pomożemy Ci załatwić życiowe sprawy. Utworzymy punkt pomocy seniorom oraz uruchomimy taksówkę społeczną dla seniorów bez samochodów, którzy muszą załatwić sprawę urzędową lub pojechać do lekarza.
E-Gmina
Wszystko o Gminie znajdziesz w jednym miejscu. Zadbamy o rozwój e-usług i wdrożymy aplikację mobilną, która będzie obsługiwała całe życie gminne oraz bazę lokalnych specjalistów (hydraulicy, elektrycy, ogrodnicy etc.). Wdrożymy Kartę Mieszkańca, umożliwiającą korzystanie z benefitów (np. zniżki na komunikację i inne).
Infrastruktura i drogi
Zgłosisz problem – będziemy reagować, kontynuując inwestycje w infrastrukturę sieciową i drogi (utwardzanie i budowa ścieżek rowerowych).
Współrządzenie z mieszkańcami
Będziesz mieć realny wpływ na to co się dzieje obok Ciebie. Zmienimy Statuty wsi, zapewniając mieszkańcom współdecydowanie o sprawach istotnych. Przywrócimy świetlice wiejskie mieszkańcom – na zajęcia integracyjne, sportowe, spotkania, świetlice zostaną mieszkańcom udostępnione bez konieczności ponoszenia opłat. Będziemy prowadzić szeroką edukację obywatelską w zakresie konsultacji społecznych oraz rozdziału środków Funduszu Sołeckiego.